06.06.2012 під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації, голови обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Лозовського Едуарда Мойсейовича відбулося позачергове засідання вищезазначеної комісії, на якому розглянуто наступні питання.
1. Про виконання рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 13.04.2012 ,,Про стан утримання захисних споруд цивільного захисту та проведення їх технічної інвентаризації.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1473-р ,,Про підготовку та проведення у 2009-2012 роках технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту” та на підставі Методичних рекомендацій щодо проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту), затверджених наказом МНС від 10.06.2009 № 390 в області проводиться технічна інвентаризація захисних споруд.
Основною метою її проведення є уточнення обліку захисних споруд і реєстрація їх, як об’єктів нерухомого майна. На основі цієї інформації місцевими інвентаризаційними комісіями складаються переліки захисних споруд, що не можливо зареєструвати як об’єкти нерухомості через:
фізичну відсутність;
розташування у гірничих виробках діючих шахт;
багаторічне підтоплення ґрунтовими водами.
На сьогодні чинними залишаються Методичні рекомендації щодо проведення інвентаризації фонду протирадіаційних укриттів, затверджені наказом МНС від 29.03.2006 № 180. Відповідно до пункту 5.7 яких, у ході інвентаризації фонду протирадіаційних укриттів можуть вноситися пропозиції щодо зняття з обліку протирадіаційних укриттів, що:
були демонтовані як пайове майно працівників колективних сільськогосподарських підприємств згідно з Указом Президента України
від 29.01.2001 № 62/2001 ,,Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки”;
не відповідають і не можуть бути дообладнані згідно з вимогами ДБН В 2.2.5-97 ,,Захисні споруди цивільної оборони” та СНиП 2.01.51-90 ,,Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны”;
знаходяться у приватній власності фізичних осіб;
вийшли з ладу, стали безгосподарними внаслідок ліквідації (банкрутства) об'єктів господарчої діяльності;
відсутня потреба в укритті людей.
Станом на 01 червня 2012 року виявлено 86 таких протирадіаційних укриттів.
Врахування цих об’єктів при плануванні заходів з укриття населення в захисних спорудах призводить до неправильних результатів. Тому, для упорядкування обліку захисних споруд і приведення його у відповідність до реального становища необхідно їх зняття з обліку.
2. Про стан протипожежної і техногенної безпеки новозбудованих будівель і споруд Луганської області.
За останній час в області прийнято до експлуатації низку об’єктів як об’єкти завершеного будівництва на підставі поданих замовниками декларацій про їх готовність до експлуатації (задекларовані в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області). Особливе занепокоєння викликає стан пожежної і техногенної безпеки деяких об’єктів
Перевірки стану пожежної безпеки та ступінь виконання протипожежних вимог будівельних норм і правил на цих об’єктах свідчить про наявність грубих порушень, а саме:
шляхи евакуації не відповідають вимогам протипожежних норм;
об’єкти не забезпечені зовнішнім протипожежним водопостачанням;
приміщення не обладнуються автоматичними системами пожежного захисту та примусовими системами димовидалення;
не виконується вогнезахисна обробка металевих конструкцій;
монтаж електромереж виконується з порушенням відповідних нормативних актів;
не встановлюються протипожежні перешкоди, тощо.
Аналогічна ситуація з вирішення питань забезпечення техногенної безпеки цих об’єктів.
Відповідно до чинного законодавства органи державного пожежного нагляду не беруть участь у прийнятті до експлуатації об’єктів нового будівництва, тому інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області не залучає представників Держтехногенбезпеки до надання відповідних висновків з питань пожежної і техногенної безпеки згідно зі ст. 39 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VІ ,,Про регулювання містобудівної діяльності”.
Відповідно до ст. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 ,,Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів”, вищезазначена інспекція протягом 10 робочих днів не перевіряє повноту даних, зазначених у декларації. В результаті декларуються об’єкти, по яких органами Держтехногенбезпеки винесено постанови про застосування запобіжних заходів, керівники та власники об’єктів притягнуто до адміністративної відповідальності, встановлено терміни на усунення недоліків, що залишаються не виконаними.