coat gerb

Луганська
        обласна державна
        адміністрація

Обласна
          військово-цивільна
          адміністрація

Офіційний сайт

Старобільська районна державна адміністрація

На головну сторінку
Особистий кабінет
Новини
16 липня 2021 р. - 07:52

Антиколекторський закон набув чинності: що заборонили колекторам

Відділ правового забезпечення Старобільської РДА інформує. З 14 липня в Україні діє закон №1349-IX Про захист прав споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості, більш відомий, як «антиколекторський закон». Він встановлює вимоги до етичної поведінки колекторів в процесі стягнення боргу і регулює роботу колекторських компаній. Про це повідомив Національний банк України.

 

Закон вводить для колекторських компаній і їх співробітників ряд заборон, за порушення яких компанія понесе відповідальність. Зокрема, колекторам суворо забороняється:

- взаємодія з боржником з 20:00 до 09:00 в будь-який день і у святкові, вихідні або неробочі дні - повністю. Заборонені, в тому числі дзвінки, зустрічі, повідомлення та інші форми взаємодії;

- взаємодіяти з боржником понад два рази на добу;

- застосовувати автодозвон понад 30 хвилин на добу;

- заборонено передавати інформацію про борг боржника і його особисті дані третім особам, вимагати від родичів і знайомих взяти на себе борг, здійснювати дзвінки роботодавцям і сусідам. Заборонено також дзвонити контактній особі, яка заборонила колекторам і представникам кредитора з собою спілкуватися;

- приховувати номер телефону або адресу, з якої здійснюється дзвінок або відправляється повідомлення;

- погрожувати боржнику, шантажувати його, залякувати, шкодити майну або діловій репутації;

- вводити боржника в оману щодо розміру заборгованості та наслідків невиконання зобов'язань.

 

Обов'язком колекторів є фіксація кожної розмови з боржником. Ці матеріали повинні зберігатися протягом трьох років. Також колектор при першій бесіді з боржником повинен представитися, назвати компанію, від імені якої діє, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. При недотриманні будь-якої з цих умов боржник має повне право не спілкуватися з колектором.

Боржник також має право вимагати у колектора і кредитодавця документальні підстави звернення колекторів в паперовій формі. Ці документи повинні бути надані в семиденний термін. До цього колекторам суворо заборонено спілкуватися з боржником.

Крім того, НБУ зобов'язав колекторські фірми до 13 серпня зареєструватися в спеціальному реєстрі. Компанії, які цього не зроблять, втратять право займатися стягненням боргів, а їх подальша діяльність у цій сфері стане об'єктом уваги правоохоронців.

 

У НБУ підкреслили, що реєстр стане своєрідним фільтром для відсіву неблагополучних колекторських компаній. До набрання чинності антиколекторського закону через відсутність механізмів регулювання у цій сфері стягувати борги міг хто завгодно - навіть юридична особа без ліцензії на фінпослуги. При цьому такі компанії не можна було перевіряти, оскільки не було підстав. Однак тепер колекторські компанії повинні відповідати жорстким вимогам:

- перебувати в реєстрі колекторів;

- не порушувати закони про захист прав споживачів;

- мати бездоганну репутацію і прозору структуру власності;

- керівники та працівники компанії повинні відповідати кваліфікаційним вимогам.

За порушення нового закону колекторів і кредиторів чекають санкції - від попереджень і штрафів до призупинення або позбавлення ліцензії, а для колекторів передбачається виключення з реєстру та автоматична заборона на заняття колекторською діяльністю. Для цього достатньо двох підтверджених скарг від споживачів.

 

Джерело:https://www.slovoidilo.ua/2021/07/14/novyna/suspilstvo/antykolektorskyj-zakon-nabuv-chynnosti-zaboronyly-kolektoram