Обмороження – це ушкодження, викликане переохолодженням тканин організму. Розвитку обморожень сприяють вологе повітря та вітер.
Для попередження обмороження виконуйте такі правила:
поступово привчайте організм до холоду;
утримуйте взуття постійно сухим, у справному стані. Взуття не повинно стискувати ногу;
одяг має бути щільним, легким і не заважати руху;
змастіть обличчя та руки несолоним салом або кремом у морозну й особливо у вітряну погоду;
рухайтесь, рух на холоді посилює кровообіг і сприяє зігріванню тіла;
не торкайтеся металевих предметів оголеною шкірою у морозну погоду, це може викликати сильне обмороження;
збираючись на вулиці у сильний мороз, треба утеплити своє взуття. Папір погано пропускає тепло. Тому оберніть папером руки, ноги, а зверху одягніть шкарпетки та рукавички. Папером можна утеплити і тіло, підклавши його під майку або сорочку. Якщо паперу нема – може стати у пригоді поліетиленовий чи целофановий пакунок.
Перша допомога при обмороженні:
розташуйте потерпілого в теплому місці, напоїти гарячим чаєм або кавою;
розітріть щоки, ніс, обморожену частину тіла, якщо вони побіліли, чистою рукою, м’якою рукавичкою, хутряним комірцем або сухою фланеллю до появи рожевого кольору шкіри;
взуття треба знімати вкрай обережно, щоб не ушкодити обморожені пальці. Якщо без зусиль цього не можна зробити, то взуття треба розпороти ножем по шву халяви;
змусьте потерпілого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою;
розтирання заборонено, якщо з’явилася припухлість обмороженого місця чи пухирі. Накладіть на це місце товсту ватно-марлеву пов’язку, покладіть кінцівку вище та викличте лікаря.
Пам’ятайте! При обморожені вушних раковин, носа, щік ні в якому разі не розтирайте їх снігом. Це ще більше охолоджує тіло та шкіра ушкоджується дрібними кристаликами льоду, що може у подальшому привести до нагноєння.